- SALE50
Contact us
Kyle Purple Opulence high-waisted pants in electrifying purple.
A perfect line of trousers with a flared leg, modeled to give the silhouette a soaring shape.
Side pockets, belt loops at the waist, a decorative pocket strip at the back.
Combine them with the Blair Purple Opulence Jacket and create a strong one.
We offer two lengths of trousers as standard:
● 165 cm tall - inside leg length measured from the crotch - 82 cm,
● Height 175 cm - inside leg length measured from the crotch - 87 cm.
When choosing the length, consider the length of the inside leg from the crotch to the floor depending on the choice of shoes (flat, high heels, on a post, etc.).
| Category: | PANTS |
| Model name: | Kyle Purple Opulence |
| Delivery includes: | PANTS |
| Inner leg length: | 82cm for a height of 165cm; about 87cm for a height of 175cm |
| Hips circumference: | 92cm (XXS); 96cm(XS); 100cm(S);104cm(M); 108cm(L) |
| Waist circumference: | 62cm (XXS); 66cm (XS); 70cm (S); 74cm (M); 78cm (L) |
| Model's height: | 174cm, (XS/175) |
| Colour: | purple |
| Composition: | Care: |
| 60% Viscose 21% Silk 11% Nylon 8% Elastane LINING 100% Viscose |
- SPECIALIST CHEMICAL CLEANING - iron at 110 ° C |