- SALE50
Contact us
An evening black and white maxi dress with a slit to reveal the thigh. The corset modeled with underwires perfectly emphasizes the waist. Vertical contrasting stripes spectacularly lengthen and slim the figure. The design was made of fleshy flowing satin.
| Category: | DRESSES |
| Model name: | Greta Outer Space |
| Hips circumference: | do 96cm(XS); do 100cm(S); do 104cm(M); do 108cm(L) |
| Chest circumference: | 86cm (XS); 90cm (S); 94cm (M); 98cm (L) |
| Waist circumference: | 66cm (XS); 70cm (S); 74cm (M); 78cm (L) |
| Model's height: | 173cm, size XS |
| Colour: | black |
| Composition: | Care: |
| 82% Cupro 18% Silk |
- hand wash at 15 degrees C in mild detergents - iron at 110st.C |